Utfordringer i den akuttmedisinske kjeden

2008 10 02

“Utfordringer og muligheter i den akuttmedisinske kjeden mht dokumentasjon, informasjonsdeling/samhandling og prosesstøtte”

Dette var temaet for et møteplassarrangement på Gardermoen 2. oktober i regi av InnoMed. 40 deltakere fra alle deler av kjeden og 4 bedrifter var representert. Med utgangspunkt i nytt fokus på prosesstøttende journal og behandlingslinjer ble det på denne møteplassen fokusert på den akuttmedisinske kjeden. Presentasjoner av status mht behov og utfordringer i de fire helseregionene viser at det ikke er en sammenhengende kjede, men en ”fragmentarisk kjede”.

I løpet av dagen kom det frem at IKT ikke understøtter den akuttmedisinske kjeden. Det brukes flere forskjellige løsninger på AMK sentralene og det er potensial for å gjøre feil. Det er heller ikke mulig å konstruere en kontinuerlig tidslinje med informasjon om en enkelt pasient sitt forløp. Det er utfordringer i samordning, personvern og datasikkerhet som må ivaretas. Det er viktig at pasienten hele tiden står i sentrum, ikke systemene.

I den ”fragmenterte behandlingskjeden” er delkomponentene på plass og de er profesjonelle, men det er ikke tilfredsstillende samspill mellom komponentene i kjeden.

Tydelige behov:

  • Nasjonal standard for akuttjournal
  • Elektronisk akuttjournal burde kunne registreres og videreføres til neste ledd
  • Det må brukes samme format på samme pasient i samme hendelse

Det brukes i dag mange forskjellige journaler i forskjellige deler av kjeden, men det var tydelig at alle journalene som brukes har en ”akuttjournal” med noe i tillegg. Et tydelig ønske fra alle deltagerne på møteplassen var at det trengs et overordnet ledelsesgrep for å få en felles standard for akuttjournal på plass slik at nødvendig informasjon kan utveksles mellom leddene i kjeden.

 

Presentasjonene fra konferansen finner du her

Wenche Poppe:
InnoMed

Mona Hagensen:
Ikkje leggpå, vi er på vei

Elsbak/Kristoffersen:
Status, behov og utfordringer i Helse Nord

Helse-Midt:
Den Akuttmedisinske behandlingskjeden

Asgeir M. Kvam:
Teknologiske behov i PHT

Martin Østensvig:
Elektronisk triage

Vestfold/Telemark:
Elektronisk samhandel

Pål Madsen:
Luftambulansetjenesten

Arild Faxvaag:
Prosess-støtte på tvers av institusjonsgrenser

KoKom:
IKT i den akuttmedisinske kjede